top of page

IMPINGEMENT (SIKIŞMA) SENDROMU


Rotator manşon (omuzdaki döndürücü kaslar) tendonlarının ve subakromial bursa adı verilen omuzdaki sürtünmeyi azaltan yastıkçık yapısının, Humerus kemiğinin büyük çıkıntısı arasında sıkışması ile ortaya çıkan bir durumdur. Başın üzerinde yapılan ve kuvvet gerektiren hareketler, bu sendromun ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

KLİNİK BELİRTİLERİ

Baş üzerine uzanma esnasında deltoid kası üzerinde ağrı hissedilir. Kronik durumlarda ise omuzun ön ve arka kaslarında atrofi (hacim kaybı) görülebilmektedir. Ayrıca kolun 60 derece ve üzerinde yana açılması ile krepitasyon (çıtırtı sesi) bulgusuna rastlanır.

Kişide yuvarlak omuz varlığı, gelişmemiş omuz kasları ve omuz kaslarının sürekli zorlandığı bir mesleğin icra edilmesi, bu sendromun ortaya çıkma riskini artırmaktadır.

TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

· Skar dokuya ilişkin transvers friksiyon masajı

· Aktif egzersiz / orta düzeyde elektrik stimülasyonu veya her ikisinin kombine kullanımı

· Enflamatuar süreci tedavi etmek için kullanılan fiziksel ajanlar (örn. Kriyoterapi) veya elektroterapi modaliteler (örn. Fonoforez, ultrason).

· Olumsuz duruş ve hareket biçimlerinin tespit edilerek değiştirilmesi veya koşulların neden olduğu düşünülen faaliyetlerin azaltılması ya da ortadan kaldırılması, sendromun tedavisinde önemli yaklaşımlardır.


20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page