top of page

DE QUERVEİN'S SENDROMU

Güncelleme tarihi: 1 Tem 2020


· De Quervain tenosinoviti (tendon iltihabı), el bilek kaslarındaki tendonların iltihabıdır.

· Artmış kuvvete ve mikrotravmaya neden olan başparmağın ve el bileğinin aşırı ve tekrarlı hareketleri De Quervain tenosinovitine neden olmaktadır.

· Kadınlar erkeklerden yaklaşık 3 ila 10 kat daha sık etkilenir.

· De Quervain sendromu olan kişiler, baş parmağın altındaki bölgede bileğin iç tarafı üzerinde hassasiyet, ödem ve ağrı gibi şikayetlerde bulunurlar.

· Bu sendromda başparmağın fleksiyonu (bükme) oldukça ağrılıdır ve dirençli ekstansiyon (germe) ve abduksiyon (yana açma) sırasında ağrı meydana gelebilir. Ayrıca radius ve ulna kemiklerinde meydana gelen sapma, klik sesine veya ağrıya neden olabilir.

Rehabilitasyonu

· De Quervein Sendromunda rehabilitasyonun temel amacı, tendonların daha fazla kullanılmasını önlemektir. Bu amaçla, başparmak ateli kullanılabilir. Atel, semptomların görüldüğü zamanlarda veya yüksek aktivite dönemlerinde giyilmelidir.

· Atelin yanı sıra doktor tarafından bölgeye analjezik ilaç enjekte edebilir. Semptomları oluşturan durumlardan kaçınmak adına hasta eğitimi, hastalığın nüksetmesini önlemek adına gereklidir.

· Başparmak ve bilek kaslarının güçlendirilmesi adına kuvvetlendirme egzersizlerinin uygulanması önemlidir. Ayrıca friksiyon masajı, buz ve iyontoforez gibi enflamasyonu azaltıcı teknikler de kullanılabilir.

Carrie M. Hall, Pt, Mhs,Therapeutıc Exercıse Moving Toward Function Second Edition, Lippıncott Wıllıams & Wılkıns

Szabo Mr, Steinberg Dr: Nevre Entrapment Syndromes İn The Wrist. J Am Acad Orthop Surg 1994; 2: 115-23.

Reagan Ds, Linscheid Rl, Dobyns Jh. Lunotriquetral Sprains. The Journal Of Hand Surgery. 1984;9(4):502-14.

118. Toms Ap, Chojnowski A, Cahir Jg. Midcarpal İnstability: A Radiological Perspective. Skeletal Radiology. 2011;40(5):533-41.


24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page