top of page

AYAKTAKİ FONKSİYONEL SİNİR BOZUKLUKLARI

Kasların çalışmasında sinirlerin fonksiyonu çok önemlidir. Bu sinirlerde meydana gelebilecek kopma veya sıkışmalar, kaslarda fonksiyon bozukluklarına sebep olarak kişinin yaşam kalitesine ve sağlığına tehdit oluşturmaktadır.

Sinir sıkışması, terapatik egzersizin uygulanması yoluyla, ayakkabı değişiklikleri ile, ortezler ve hareket modellerindeki bozuklukların değiştirilmesi ile çözülebilir.

TİBİAL SİNİR

Tibial sinir, popliteal boşluk adı verilen bir bölgede bulunur ve o bölgede meydana gelen bir bozukluk ile bu sinir sıkışabilir ve bundan tüm baldır kasları etkilenebilir. Bu etkilenim, kendini yürüme esnasında topuğun kaldırılamaması şeklinde belli eder.

• Kas gerginliğini sürdüren uygun germe ve hareket düzenindeki değişiklikler, basıncı hafifleterek sinir sıkışmasının önüne geçer.


Tibial siniri etkileyen daha yaygın bir bozukluk ise tarsal tünel sendromudur. Tibial sinir, tarsal tünel adı verilen yerden geçerken burada bant tarafından sıkışatırılabilir ve bu durum, çeşitli semptomların gelişmesine sebep olabilir. Belirti ve semptomlar; yanma, karıncalanma, uyuşma ve ayak bileğinin iç kısmında ağrı şeklindedir. Bu sıkışma ile birlikte ayak hareketlerinde kısıtlılık meydana gelir.

Tedavide;

• Kısa gastrocnemius kasının gerilmesi

• Eğer zayıfsa posterior tibialis kasının güçlendirilmesi

• Kişinin değişen postüral alışkanlıklar konusunda eğitilmesi

• Yürüyüş bileşenleri sırasında hastanın uygun ayak biyomekaniğinde bilgilendirilmesi gerekmektedir.


PERONEAL (FİBULAR) SİNİR

Peroneal sinir, esas olarak fibula kemiğinin boynu etrafında sarıldığı ve açık pozisyonundan dolayı alt ekstremitede en sık yaralanan sinirdir. Bu yaralanma, peroneal sinirin kontrol ettiği kasların güçsüzlüğüne veya felce neden olur.

Sonuç olarak topuk yerdeyken ayak ucunun kaldırılmasında, ayağın içe döndürülmesinde ve ayak parmaklarının gerilmesinde problem, aynı zamanda ayak düşmesi ve buna bağlı “stepaj yürüyüşü’’ adı verilen yürüyüş ortaya çıkar. Ayrıca Alt bacağın önünde, ayağın sırtında ve tüm ayak parmaklarının bitişik yanlarında eşlik eden bir his kaybı meydana gelir. Tekrarlayan ayak bileği burkulmaları peroneal kasların zayıflığından da kaynaklanabilir.

Tedavi;

• Uygulanan egzersiz programı, Tekrarlayan ayak bileği burkulmalarını önlemeye yardımcı olmak için peroneal kasları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.


204 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page